7 prostych sposobów na niższe wydatki za prąd

 

Sposoby na niższe wydatki za prąd

Małe działania składają się na duży efekt – to wiadomo nie od dziś. Ta zasada działa także przy oszczędzaniu pieniędzy. Wiele drobnych, przemyślanych kroków może ostatecznie złożyć się na przykład na dużo niższe wydatki za prąd.

Wszystko zaczyna się od naszych nawyków

Choć takie szczegóły, jak gaszenie za sobą światła czy szybsze zamykanie lodówki mogą wydawać się niewarte zachodu, warto choćby na rok wprowadzić je do codziennego repertuaru i prześledzić swoje wydatki. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że rezultaty tego eksperymentu okażą się zaskakujące.

1) Lepsze wykorzystywanie światła dziennego

To bardzo prosta porada – zamiast włączać światło w domu, gdy tylko na dworze lekko się ściemni, lepiej jest kupić rolety pozwalające na wpuszczenie większej ilości światła lub tak zmodyfikować układ ogrodu, by wysokie krzewy nie zasłaniały okien. Także zastawiony parapet sprawia, że w pokoju jest ciemniej, niż mogłoby być. Światło dzienne jest za darmo, a co równie ważne – jest zdrowe dla wzroku.

2) Rezygnacja z trybu stand-by

Urządzenia pozostawiane na długo w trybie stand-by ciągle czerpią prąd. O ile jest to uzasadnione podczas dziesięciominutowej przerwy w pracy przy komputerze, lepiej i taniej będzie nie zostawiać ich w uśpieniu na długie godziny. To często kwestia nawyku, zwłaszcza w przypadku laptopów – wiele osób po prostu zamyka je, zamiast wyłączyć. Wyłączenie komputera zajmie tylko kilka sekund, a przy kilku urządzeniach widocznie przełoży się na niższe wydatki za prąd.

3) Wymiana żarówek na energooszczędne

Warto również rozważyć wymianę żarówek w domu. Energooszczędne wprawdzie nie rewolucjonizują życia i nie pozwalają zmniejszyć rachunków kilkukrotnie, jednak w skali roku ich użytkowanie przykłada się na zauważalne oszczędności. Warto pamiętać, że w przypadku energooszczędnych żarówek gaszenie światła przy opuszczaniu pomieszczenia nadal jest ważnym nawykiem.

4) Rezygnacja z czajnika elektrycznego

Czajnik tradycyjny, stawiany na kuchence gazowej, jest o wiele tańszy w użytkowaniu. Niestety, wygodne czajniki elektryczne pobierają bardzo dużo prądu, znacznie droższego, niż gaz, zwłaszcza gdy często gotuje się w nich więcej wody, niż potrzeba. Taka zamiana to świetny pomysł dla osób posiadających kuchenki gazowe i często pijących kawę czy herbatę.

5) Zewnętrzne oświetlenie z czujnikiem ruchu

Dom oświetlony z zewnątrz ułatwia poruszanie się po podjeździe i wygląda przytulnie. Światła nie muszą jednak świecić się bezustannie – o wiele lepsze i oszczędniejsze jest zamontowanie czujnika ruchu.

6) Dostosowanie taryfy do trybu życia

Osoby, które lubią pracować w nocy lub przed południem, mogą rozważyć przełączenie taryfy na dwustrefową. Dzięki temu prąd w tych „niepopularnych” godzinach będzie dużo tańszy.

7) Ekonomiczne wykorzystanie lodówki

Lodówka postawiona blisko grzejnika lub piekarnika to kiepski pomysł, podobnie jak wstawianie do niej ciepłych jeszcze dań. O wiele oszczędniej będzie przestawić lodówkę w chłodniejszy kąt, a jedzenie studzić i doprowadzać do temperatury pokojowej przed schowaniem do lodówki. Spore oszczędności generuje także wybór lodówki o wysokiej klasie energetycznej. Urządzenie oznaczone jako A++ pobiera znacznie mniej prądu – a jest to o tyle istotne, że lodówki są włączone bez przerwy i odpowiadają często za około 30% całkowitego zużycia energii, co przy całkowitej redukcji przełoży się na niższe wydatki za prąd.

Dodaj komentarz