Archiwum Kategorii: Jak zużywać mniej prądu

Tanie ogrzewanie. Jak płacić mniej?

jak płacić mniej za ogrzewanie

Sezon zimowy w pełni, co oznacza również sezon grzewczy. W mroźny dzień przyjemnie jest podnieść temperaturę w mieszkaniu, podkręcając kaloryfer. Warto jednak zastanowić się, czy na ogrzewaniu nie można trochę zaoszczędzić, niekoniecznie poświęcając swój komfort termiczny. Kilka dobrych nawyków związanych z ogrzewaniem pozwoli zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych, które z powodzeniem można odłożyć na wakacje czy wymarzony zakup. Jak grzać w sezonie jesienno – zimowym, by nie przepłacić i nie zmarznąć zarazem? Jak zadbać o to, aby dostarczyć do naszych kątów najtańsze ogrzewanie?

7 prostych sposobów na niższe wydatki za prąd

niższe wydatki za prąd

Małe działania składają się na duży efekt – to wiadomo nie od dziś. Ta zasada działa także przy oszczędzaniu pieniędzy. Wiele drobnych, przemyślanych kroków może ostatecznie złożyć się na przykład na dużo niższe wydatki za prąd.

Niższe opłaty za prąd – to możliwe!

niższe opłaty za prądTrudno byłoby dziś wyobrazić sobie życie bez prądu. Rozmaite urządzenia umożliwiają pracę, szybsze wykonywanie codziennych czynności i rozrywkę – nie mówiąc już o oświetleniu. Jednak wiele osób ma nawyki, które prowadzą do zawyżonych rachunków za prąd. Najczęściej są to nawyki zupełnie nieuświadomione. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, które pozwalają realnie obniżyć comiesięczne opłaty, bez wyrzeczeń i obniżania komfortu życia. Ile kosztuje prąd? Dokładnie tyle, na ile pozwolą mieszkańcy domu.

5 kroków do obniżenia rachunków za prąd

Oszczędzanie prądu nie musi wiązać się ze skrupulatnym przestrzeganiem dziesiątek zaleceń i niezbyt imponującym wynikiem. Niekiedy wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń, rozsądnie dokonać wyborów podczas zakupu sprzętów, lub wprowadzić nowe zasady, żeby odnotować widoczną obniżkę rachunków za prąd. Zacznij już teraz – choćby wprowadzając 5 prostych sposobów, realnie zmniejszających zużycie prądu w gospodarstwie domowym.

Zielona energia w Polsce – czy może się opłacać?

zielona energia w Polsce

Choć w ostatnich latach ekologiczna, zielona energia stanowi coraz częściej podejmowany temat, a możliwość korzystania z darmowego prądu wydaje się bardzo kusząca, niestety wciąż większości osób nie opłaca się korzystanie z takich źródeł. Przyczyną są głównie koszty urządzeń, które mogą przekształcić naturalne zjawiska, takie jak wiatr czy blask słońca w energię elektryczną. Tymczasem prognozy mówią, że do roku 2020 cena energii konwencjonalnej wzrośnie nawet o 50%.

Energooszczędna lodówka – jak wybrać?

Zakup lodówki to nie tylko kwestia decyzji dotyczących jej wielkości, dodatkowych półek, kostkarki do lodu czy innych gadżetów. Coraz częściej mówi się także o klasie energetycznej urządzenia. Starego typu lodówki zużywają mnóstwo prądu. Z kolei te najnowsze, w klasie A+++, są bardzo drogie. Gdzie najlepiej szukać złotego środka, by nie przepłacić za sprzęt, a przy tym zapewnić sobie oszczędność prądu? Warto przed zakupem przeanalizować dostępne klasy lodówek i zastanowić się, co właściwie zapewnia każda z nich.

Jak oszczędzać energię?

Współczesny człowiek coraz więcej uwagi przywiązuje do kwestii ochrony środowiska naturalnego. Wiemy już, że to od naszej dbałości o planetę zależy los przyszłych pokoleń, a nieodnawialne źródła energii w pewnej chwili się wyczerpią – lepiej więc je oszczędzać. Oszczędność energii elektrycznej jest zresztą istotna nie tylko z uwagi na dobro środowiska, lecz również i nasze własne – w końcu postępując w ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić na rachunkach. Nie wszyscy jednak wiedzą co mogą konkretnie zrobić, żeby uzyskać pozytywną, widoczną zmianę. Jak oszczędzać energię elektryczną w domu?

Tryb czuwania – dlaczego nie warto go używać?

Tryb czuwania w urządzeniach jest wygodny – najczęściej pozwala na szybkie ponowne uruchomienie komputera, tableta czy telewizora. Dlatego sporo osób decyduje się zostawiać swoje sprzęty w tym trybie na długie godziny, często w ogóle ich nie wyłączając. Efektem są zaskakująco wysokie rachunki za prąd. W jaki sposób można zaoszczędzić energię i pieniądze, rezygnując z trybu stand by?

Tryb czuwania – częsty nawyk

Główną przyczyną popularności trybu stand by jest jego wygoda. Większości użytkowników telewizora odpowiada możliwość włączenia go bez konieczności wstawania z fotela. Podobnie jest z komputerem – wyłączanie go przy każdej przerwie w pracy oznaczałoby konieczność czekania, aż ponownie się uruchomi. Po czasie pozostawianie urządzeń w trybie czuwania staje się nawykiem, o którym nikt już nie myśli – dlatego bardzo dobrze jest się zastanowić, ile sprzętów w domu bezustannie pobiera prąd i co oznacza to dla domowego budżetu.

Co składa się na koszt rachunku za prąd?

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez udogodnień, jakie zawdzięczamy rozwojowi techniki. Dzięki wieloletniej pracy wybitnych umysłów, mamy dostęp do bieżącej wody, gazu w kuchence, a także prądu w gniazdku. Skutki pozbawienia możliwości korzystania z energii elektrycznej są łatwe do przewidzenia – wystarczy kilkugodzinna awaria i odcięcie prądu, by przekonać się o tym, że większość ludzi nie poradziłaby sobie na dłuższą metę bez dostępu do elektryczności. Większość urządzeń obecnych w domu jest bowiem zasilana elektrycznie. Czy wiesz jednak, co prócz realnego zużycia, składa się dodatkowo na rachunek za prąd?

Jak oszczędzać prąd w domu?

Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie bez urządzeń elektrycznych. Właściwie większość z nich, jeśli nie wszystkie te, które posiadamy w domu, zasilane są energią elektryczną. Telewizory, komputery, lodówki, pralki, oświetlenie, a niekiedy nawet ogrzewanie – działanie wszystkich tych urządzeń uwarunkowane jest stałym dopływem prądu do gniazdka. Prąd jest drogi – jest to fakt niezaprzeczalny, a rachunki z miesiąca na miesiąc zdają się być coraz wyższe. Zaczyna się więc szukanie sposobów na oszczędności. Jak oszczędzać prąd w domu?