Niższe opłaty za prąd – to możliwe!

 

Jak mieć niższe opłaty za prąd?

Trudno byłoby dziś wyobrazić sobie życie bez prądu. Rozmaite urządzenia umożliwiają pracę, szybsze wykonywanie codziennych czynności i rozrywkę – nie mówiąc już o oświetleniu. Jednak wiele osób ma nawyki, które prowadzą do zawyżonych rachunków za prąd. Najczęściej są to nawyki zupełnie nieuświadomione. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, które pozwalają realnie obniżyć comiesięczne opłaty, bez wyrzeczeń i obniżania komfortu życia. Ile kosztuje prąd? Dokładnie tyle, na ile pozwolą mieszkańcy domu.

Wymiana żarówek na modele energooszczędne

Żarówki energooszczędne, choć dość drogie, generują realne oszczędności. Każdy, kto zastanawia się, jak zmniejszyć rachunki za prąd, powinien zacząć od żarówek. Kupując energooszczędne, nie należy nastawiać się na rachunki niższe o zawrotne kwoty – będzie to raczej około 100 złotych w skali roku. Za to żarówka świecąca bez porównania dłużej, niż tradycyjne, oznacza rzadsze martwienie się o wymianę i kupowanie nowych żarówek. Trzeba również pamiętać, że żarówki energooszczędne, podobnie jak zwykłe, należy gasić wychodząc z pomieszczenia. To nieprawda, że na zaświecenie się zużywają mnóstwo prądu.

Praca w trybie uśpienia tylko w konieczności

Wiele osób przyzwyczaja się także do pozostawiania urządzeń w trybie stand-by. Powody są różne – od nawyku, po chęć szybkiego włączania sprzętu, gdy zajdzie taka potrzeba. Warto jednak poświęcić te dwie minuty więcej, czekając, aż wyłączony komputer włączy się. Każde urządzenie pozostawione w trybie czuwania non stop zużywa prąd! Jeśli w domu znajdują się cztery urządzenia stale pozostawiane w trybie stand-by, koszt tego komfortu wynosi około 100 złotych na rok. Można łatwo obniżyć rachunki za prąd, odchodząc od takiego zwyczaju. Nowoczesne urządzenia wcale nie włączają się tak długo, by czekanie miało szczególnie utrudniać czy uprzykrzać życie.

Zmiana dostawcy lub taryfy na bardziej korzystną

Pomocne może okazać się także zmienienie dostawy na takiego, który oferuje po prostu tańszy prąd. Niektórzy z pomniejszych dostawców gwarantują stałe ceny przez kilka kolejnych lat, co jest bardzo korzystne w warunkach wzrostu cen za prąd. Wreszcie można się też zdecydować na taryfy za prąd – stałą lub dwustrefową. Ta pierwsza zapewnia stałą cenę przez całą dobę, druga obniża cenę prądu w godzinach przedpołudniowych i w nocy, jednocześnie podnosząc w pozostałych porach. Wszystko zależy od trybu życia mieszkańców – osoby, które pracują w domu i prowadzą życie „nocnych marków” mogą sporo zyskać na wyborze taryfy dwustrefowej.

Drobne nawyki

Warto także przyjrzeć się swoim codziennym nawykom, a tańszy prąd stanie się oczywistością. Wszystkie żarówki powinny być gaszone, ilekroć nikt nie przebywa w pomieszczeniu, więc bardzo dobrym zwyczajem jest sięganie do wyłącznika zawsze przy wychodzeniu. Bardzo dużo prądu zużywa włączona ciągle lodówka – otwieranie jej na krótko i częste czyszczenie, by nie osadzał się na niej szron i nie spływała woda, pozwolą zaoszczędzić. Nie istnieje także potrzeba grzania w czajniku elektrycznym dwa razy więcej wody, niż potrzeba do zalania kawy lub herbaty. Te bardzo drobne kwestie, często pomijane i uważane za niewarte uwagi, składają się na pokaźny procent comiesięcznych opłat i mogą generować wysokie rachunki za prąd. Przy odrobinie dobrej woli i uwagi łatwo jest je zmienić.

Dodaj komentarz