Tanie ogrzewanie. Jak płacić mniej?

 

Jak płacić mniej za ogrzewanie?

Sezon zimowy w pełni, co oznacza również sezon grzewczy. W mroźny dzień przyjemnie jest podnieść temperaturę w mieszkaniu, podkręcając kaloryfer. Warto jednak zastanowić się, czy na ogrzewaniu nie można trochę zaoszczędzić, niekoniecznie poświęcając swój komfort termiczny. Kilka dobrych nawyków związanych z ogrzewaniem pozwoli zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych, które z powodzeniem można odłożyć na wakacje czy wymarzony zakup. Jak grzać w sezonie jesienno – zimowym, by nie przepłacić i nie zmarznąć zarazem? Jak zadbać o to, aby dostarczyć do naszych kątów najtańsze ogrzewanie?

Szczelna okna i drzwi dla taniego ogrzewania

Zazwyczaj, kiedy przeprowadzamy audyt cieplny w mieszkaniu, okazuje się, że to nieszczelności są powodem ciągle niskiej temperatury. Niekiedy nawet odkręcony do oporu grzejnik nie pomaga, a w mieszkaniu wciąż jest chłodno. Przyczyną mogą być nieszczelne drzwi i okna, przez które ucieka ciepło. Warto zainwestować w wymianę okien na takie, które to ciepło zatrzymają – choć może się to wydawać wielkim wydatkiem, z pewnością przyczyni się do oszczędności przez następne lata, podobnie zresztą, jak ocieplenie budynku. Stosując dodatkowe materiały uszczelniające trzeba koniecznie pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń – inaczej istnieje ryzyko rozwoju grzybów.

Tanie ogrzewanie elektryczne a regulacja temperatury

Wiele osób popełnia podstawowy błąd, nie używając pokrętła grzejnika. Niezależnie od tego, czy ktoś jest w domu i jaka temperatura panuje aktualnie na dworze, grzejnik działa “pełną parą”. To zupełnie zbędne. Jeśli wszyscy domownicy wychodzą do pracy rano, można skręcić grzejniki całkowicie lub do niezbędnego minimum. Po powrocie i ich odkręceniu mieszkanie szybko się nagrzeje, szczególnie gdy ma mały metraż. Można również obniżać temperaturę w pokojach rzadziej używanych. Co więcej, temperatura 21 ℃ jest wystarczająca, by czuć się komfortowo. Obniżenie jej o jeden czy dwa stopnie od poziomu maksymalnego nie będzie odczuwalne fizycznie, za to z pewnością finansowo.

Grzejniki elektryczne energooszczędne muszą być odsłonięte

Problemem wielu wiecznie “niedogrzanych” pomieszczeń jest także zasłanianie grzejnika meblami, firanami, zasłonami. Niestety, w ten sposób ciepło generowane przez grzejnik zostaje zaabsorbowane przez zakrywający go obiekt, zamiast rozchodzić się po pomieszczeniu. Warto zadbać o możliwe odsłonięcie grzejnika, a przestrzeń za nim i pod parapetem okleić folią odbijającą ciepło. To bardzo prosta “sztuczka”, która szybko skłoni domowników do zmniejszenia temperatury grzania.

Umiejętne wietrzenie

Sporo ciepła pochodzącego z ogrzewania ucieka także… podczas wietrzenia. Oczywiście nie chodzi o to, by przestać wietrzyć – to nie tylko niezdrowe, ale i niebezpieczne dla stanu budynku i zdrowia mieszkańców. Chodzi o samą technikę wietrzenia. Wiele osób, gdy jest im zbyt ciepło, uchyla okno, nie zmieniając ustawień grzejnika. To błąd – wietrzyć należy krótko i intensywnie, najlepiej otwierając okno na oścież i opuszczając pomieszczenie na kilka minut. W tym czasie grzejnik może być całkowicie wyłączony. Po powrocie do pokoju najlepiej będzie zamknąć szczelnie okna i ustawić go na połowę lub trzy czwarte maksymalnej temperatury.

Regularne odpowietrzanie grzejników

Istotne dla komfortu termicznego jest także dbanie o stan grzejników. Co roku, jeszcze przed sezonem grzewczym, warto spuścić z nich nagromadzone powietrze, odkręcając zaworek. Dzięki temu będą się całe wypełniały gorącą wodą i o wiele lepiej dogrzewały wnętrza.

Dodaj komentarz