Jak oszczędzać energię?

 

Współczesny człowiek coraz więcej uwagi przywiązuje do kwestii ochrony środowiska naturalnego. Wiemy już, że to od naszej dbałości o planetę zależy los przyszłych pokoleń, a nieodnawialne źródła energii w pewnej chwili się wyczerpią – lepiej więc je oszczędzać. Oszczędność energii elektrycznej jest zresztą istotna nie tylko z uwagi na dobro środowiska, lecz również i nasze własne – w końcu postępując w ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić na rachunkach. Nie wszyscy jednak wiedzą co mogą konkretnie zrobić, żeby uzyskać pozytywną, widoczną zmianę. Jak oszczędzać energię elektryczną w domu?

Oszczędzanie energii elektrycznej – od czego zacząć?

Wielu osobom wydaje się, że by zmniejszyć rachunki wystarczy jedynie krócej świecić światło wieczorami, albo szybciej zamykać lodówkę, gdy coś z niej wyciągamy. Oczywiście, bezsprzecznie są to pomysły na oszczędność energii, jednak warto sobie uświadomić, że nie oznacza ona wcale samego prądu, lecz również i na przykład ciepło. W końcu pewna energia musi zostać użyta do jego zapewnienia – ma to więc szczególne zastosowanie w zimie. Energia to jednak także i woda – używamy przecież często wody do jej wytworzenia. Zatem dbałość o mniejsze rachunki i o ekologię musi być kompleksowa – inaczej nie na wiele się zda.

Sposoby oszczędzania energii elektrycznej

Jak oszczędzać energię w domu? Zaczynając od dokładnego naprawienia wszystkich uszkodzonych sprzętów – na przykład cieknący kran to strata wody, a nieszczelne okna to strata ciepła. Warto również zamienić wszystkie możliwe sprzęty (jeśli tylko nas na to stać) na ich wersje energooszczędne. Obecnie podobnych produktów jest mnóstwo, a ich cena wciąż spada, zatem są w zasięgu portfela każdej rodziny. To inwestycja w przyszłość, na którą warto się skusić – przyniesie największe zmiany w rachunkach.

Następnie oszczędzanie energii w domu przenosimy na codzienne zachowanie – wyrobienie w sobie następujących nawyków:

  • odsłanianie kaloryfera jesienią i zimą, ażeby firanki czy zasłony nie utrudniały przepływu ciepła
  • zmniejszanie temperatury na noc choćby o kilka stopni
  • gaszenie światła, gdy wychodzi się z pokoju
  • gaszenie telewizora czy usypianie komputera, gdy wychodzi się z pokoju na kilka minut
  • włączenie zmywarki dopiero wówczas, gdy jest zapełniona (ewentualnie mycie naczyń w zlewie, ale nie pod bieżącą wodą)
  • zakręcanie wody, gdy myje się zęby
  • ustawianie prania na krótszy tryb pracy, jeśli zabrudzenia nie są duże
  • wstawianie prania dopiero, kiedy zbierze się więcej rzeczy
  • mycie się raczej pod prysznicem niż w kąpiel.

To tylko kilka zmian, które jednak przyniosą wielkie efekty, gdy zaczniemy naprawdę nimi żyć. Jak więc oszczędzać energię elektryczną? Zaczynając od drobnych zmian, a stopniowo przechodząc do wielkich – na przykład do montażu baterii słonecznych, czy też do zakupu specjalnego urządzenia do oszczędzania prądu elektrycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *