Zielona energia w Polsce – czy może się opłacać?

 

Zielona energia w Polsce

Choć w ostatnich latach ekologiczna, zielona energia stanowi coraz częściej podejmowany temat, a możliwość korzystania z darmowego prądu wydaje się bardzo kusząca, niestety wciąż większości osób nie opłaca się korzystanie z takich źródeł. Przyczyną są głównie koszty urządzeń, które mogą przekształcić naturalne zjawiska, takie jak wiatr czy blask słońca w energię elektryczną. Tymczasem prognozy mówią, że do roku 2020 cena energii konwencjonalnej wzrośnie nawet o 50%.

Czym jest zielona energia?

Zielona energia to inaczej energia odnawialna. Większość źródeł, z których korzystamy, to źródła nieodnawialne – na przykład niezwykle popularny w Polsce węgiel. Oznacza to, że w praktyce źródło kiedyś się wyczerpie. Natomiast zielona energia jest ekologiczna – to energia czerpana ze słońca, wiatru, wody. to także energia uzyskiwana z biomasy. Jest ekologiczna, ponieważ nie generuje zanieczyszczenia środowiska i nie uszczupla naturalnych zasobów Ziemi. Korzystanie z zielonej energii wydaje się jedynym, słusznym rozwiązaniem dla osób, którym leży na sercu dobro środowiska. Coraz częściej decydują się na nią osoby prywatne, nie tylko przemysłowe farmy wiatrowe lub solarne.

Rodzaje zielonej energii możliwe do wykorzystania w Polsce

Odnawialne źródła energii brzmią w teorii jak ratunek dla Ziemi i portfela. Warto jednak zauważyć, że ich wydajność zależy od okoliczności. Trudno jest użytkować energię wodną gdzieś, gdzie nie ma spadków terenu wystarczających, by nadać wodzie odpowiedni impet i siłę. Dlatego właśnie w Polsce popularniejsze są elektrownie wiatrowe, a na prywatny użytek – słoneczne. Energia solarna także bywa tu ryzykowna, chociaż małe przedsiębiorstwa i prywatne gospodarstwa domowe nieraz z powodzeniem ją wykorzystują. Ile kosztują najpopularniejsze w Polsce typy energii zielonej – słoneczna i wiatrowa?

  • Energia słoneczna

Koszt zainstalowania paneli słonecznych, które zapewnią energię potrzebną czteroosobowej rodzinie, to minimum 8 tysięcy złotych, a najczęściej kwota ta bywa wyższa. Panele pozwalają zaoszczędzić około 1000 złotych rocznie.

  • Energia wiatrowa

Niestety, na potrzeby przeciętnej rodziny jest raczej niedostępna. Aby ją pozyskiwać, trzeba założyć działalność, a koszt nawet niedużej turbiny to około 50 tysięcy złotych. Za to może opłacać się większym przedsiębiorstwom, tym bardziej, że daje możliwość magazynowania nadwyżek.

Podsumowanie – czy w Polsce opłaca się zielona energia?

Osobom, które chciałyby zdecydować się w Polsce na korzystanie z zielonej energii, z pewnością nie będzie łatwo. Są jednak sytuacje, w których warto w nią zainwestować. Na przykład domek użytkowany w sezonie letnim z powodzeniem może być zaopatrywany w energię solarną z paneli na dachu. Sporym problemem dla osób, które używają energii węglowej do ogrzewania wody, jest konieczność rozpalania pieca latem. Inwestycja w zieloną energię to także dobry pomysł na przyszłość, gdy prawdopodobnie cena prądu drastycznie wzrośnie. Zainstalowanie podobnych urządzeń z pewnością podniesie wartość domu, więc przy jego budowie warto przemyśleć poświęcenie dodatkowego tarasu czy sauny na rzecz paneli solarnych. Jako że zapewnienie niedużych ilości zielonej energii jest dość łatwe, można również zainwestować w nią budując dom pasywny, o niewielkim zapotrzebowaniu na energię.

Dodaj komentarz