Energooszczędna lodówka – jak wybrać odpowiednią lodówkę?

 

Energooszczędna lodówka - czyli jaka?

Zakup lodówki to nie tylko kwestia decyzji dotyczących jej wielkości, dodatkowych półek, kostkarki do lodu czy innych gadżetów. Coraz częściej mówi się także o klasie energetycznej urządzenia. Starego typu lodówki zużywają mnóstwo prądu. Z kolei te najnowsze, w klasie A+++, są bardzo drogie. Gdzie najlepiej szukać złotego środka, by nie przepłacić za sprzęt, a przy tym zapewnić sobie oszczędność prądu? Warto przed zakupem przeanalizować dostępne klasy lodówek i zastanowić się, co właściwie zapewnia każda z nich.

Energooszczędna lodówka – czyli jaka?

Lodówki są oznaczane za pomocą liter i plusów – od G do A+++. Litera oznacza stopień energooszczędności, inaczej klasę energetyczną

  1. Klasy od C do G oznaczają lodówki starego typu, które zużywają bardzo dużo prądu. Wymiana lodówki najniższej klasy na choćby urządzenie klasy A bardzo mocno zaznaczy się w wysokości rachunku za prąd – warto podjąć taką decyzję.
  2. Klasa B nie jest zbyt opłacalna. Taka lodówka zużywa około 450 kWh prądu rocznie. Być może nie trzeba od razu i czym prędzej wymieniać jej na nowszą, jednak z pewnością nie opłaca się jej kupić.
  3. Klasa A – od tej klasy zaczynają się lodówki energooszczędne. Klasa A oznacza zmniejszone zużycie prądu, około 300 kWh. Dużo osób decyduje się na nie ze względu na niezbyt wygórowaną cenę, choć nie można liczyć, że lodówka tej klasy wygeneruje ogromne oszczędności.
  4. Klasy A+, A++, A+++ oznaczają coraz bardziej ekonomiczne i czerpiące coraz mniej energii elektrycznej urządzenia. Lodówka A+++ zużywa zaledwie 170 kWh rocznie, co w porównaniu z klasą G oznacza naprawdę sporą różnicę w cenie eksploatacji.

Choć w teorii najbardziej opłaca się kupić lodówkę kategorii A+++, w praktyce większość klientów decyduje się na klasę A, ewentualnie A+. Powodem jest budżet. Różnica w cenie między klasą A, a klasą A+++ może wynosić nawet do 2000 złotych. Warto więc zrównoważyć własne możliwości finansowe oraz to, jakie oszczędności na rachunkach wygeneruje lodówka.

 Parametry poza klasą

Istnieje kilka innych niż klasa energetyczna parametrów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając lodówkę.

  • Wielkość urządzenia

Lodówka powinna być na tyle duża, by bez problemu pomieścić wszystkie produkty. Warto jednak pamiętać, że większa lodówka zużyje nieco więcej prądu. Nie ma potrzeby kupować urządzenia dużo większego, niż potrzebują domownicy.

  • System “No Frost”

Lodówka, na której nie osadza się szron, to lodówka skuteczniej chłodząca. Co za tym idzie – nieco bardziej oszczędna.

  • Alarm otwartych drzwi

Osobom, którym zdarza się nie domknąć lodówki, może się przydać system ostrzegania o niedomkniętych drzwiczkach.

Energooszczędne użytkowanie

Nawet najbardziej energooszczędna lodówka klasy A+++ (a istnieją już takie, które przekraczają tę klasę), nie będzie opłacalna, gdy domownicy nie przyswoją pewnych zasad. Przede wszystkim, żadnej lodówki nie wolno zostawiać niedomkniętej ani bardzo często otwierać. Także wstawianie do niej gorących potraw będzie wiązało się z nieuniknionym przepłacaniem za prąd. Lodówka nie powinna też być ustawiona w ciepłym miejscu, takim jak okolice grzejnika lub często używanego piekarnika. Będzie przez to zmuszona stale czerpać duże ilości energii w celu przywrócenia pożądanej temperatury.

Dodaj komentarz