Energooszczędna lodówka – jak wybrać odpowiednią lodówkę?

 

Energooszczędna lodówka - czyli jaka?

Zakup lodówki to nie tylko kwestia decyzji dotyczących jej wielkości, dodatkowych półek, kostkarki do lodu czy innych gadżetów. Coraz częściej mówi się także o klasie energetycznej urządzenia. Starego typu lodówki zużywają mnóstwo prądu. Z kolei te najnowsze, w klasie A+++, są bardzo drogie. Gdzie najlepiej szukać złotego środka, by nie przepłacić za sprzęt, a przy tym zapewnić sobie oszczędność prądu? Warto przed zakupem przeanalizować dostępne klasy lodówek i zastanowić się, co właściwie zapewnia każda z nich.

Energooszczędna lodówka – czyli jaka?

Lodówki są oznaczane za pomocą liter i plusów – od G do A+++. Litera oznacza stopień energooszczędności, inaczej klasę energetyczną

  1. Klasy od C do G oznaczają lodówki starego typu, które zużywają bardzo dużo prądu. Wymiana lodówki najniższej klasy na choćby urządzenie klasy A bardzo mocno zaznaczy się w wysokości rachunku za prąd – warto podjąć taką decyzję.
  2. Klasa B nie jest zbyt opłacalna. Taka lodówka zużywa około 450 kWh prądu rocznie. Być może nie trzeba od razu i czym prędzej wymieniać jej na nowszą, jednak z pewnością nie opłaca się jej kupić.
  3. Klasa A – od tej klasy zaczynają się lodówki energooszczędne. Klasa A oznacza zmniejszone zużycie prądu, około 300 kWh. Dużo osób decyduje się na nie ze względu na niezbyt wygórowaną cenę, choć nie można liczyć, że lodówka tej klasy wygeneruje ogromne oszczędności.
  4. Klasy A+, A++, A+++ oznaczają coraz bardziej ekonomiczne i czerpiące coraz mniej energii elektrycznej urządzenia. Lodówka A+++ zużywa zaledwie 170 kWh rocznie, co w porównaniu z klasą G oznacza naprawdę sporą różnicę w cenie eksploatacji.

Choć w teorii najbardziej opłaca się kupić lodówkę kategorii A+++, w praktyce większość klientów decyduje się na klasę A, ewentualnie A+. Powodem jest budżet. Różnica w cenie między klasą A, a klasą A+++ może wynosić nawet do 2000 złotych. Doskonale widać to na przykładzie dowolnego rankingu znalezionego w sieci – https://rankingi.net/agd/wolnostojace/lodowki/ gdzie właśnie klasa A+ (dokładnie Amica FK239.3X) kosztuje 999 zł ) a model LG GBP20DSQFS o klasie energetycznej A+++ to koszt rzędu aż 2399 zł. Nie trzeba być być żadnym specjalistą, żeby zauważyć, że różnica 1400 zł pozwoliłaby nam kupić dwie i pół lodówki firmy Amica w cenie jednego LG. Ale do rzeczy – czy różnice klas naprawdę pozwoli nam tak bardzo zaoszczędzić, żeby płacić 2,5 razy więcej?

Oczywiście od razu mogą pojawić się tutaj wątpliwości wskazujące, że przecież klasa A+++ zwróci już już za dwa miesiące! Otóż nic bardziej mylnego. Wystarczy tutaj szybka matematyka:

  • Model Amiki wzięty z rankingu, ma pobór mocy na poziomie 214 kWh / rok, co daje na ten moment (koszt 1 kWh na wrzesień 2020 to średnio 0,617 zł) łącznie 132,04 zł opłat rocznie.
  • Model LG o klasie A+++ z powyższego rankingu, prezentuje pobór mocy na poziomie 178 kWh / rok, co daje nam łącznie 109,83 zł opłat rocznie.

Widać więc doskonale, że różnica opłat waha się w granicach 23 zł. Biorąc pod uwagę, że różnica zakupu między 1 a 2 modelem wyniosła 1400 zł, nie trudno wyliczyć, że aby lodówka LG nam się zwróciła, to musi minąć aż 60 lat.  Warto więc zrównoważyć własne możliwości finansowe oraz to, jakie oszczędności na rachunkach wygeneruje lodówka. Bo nie zawsze kilka numerków czy popularnych wskaźników realnie musi kosztować aż tyle więcej, zwłaszcza jeżeli oba modele nie różnią się resztą funkcjonalności (co ma miejsce w tym przypadku). Oczywiście wybór zawsze zostawiamy Wam.

 Parametry poza klasą

Istnieje kilka innych niż klasa energetyczna parametrów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając lodówkę.

  • Wielkość urządzenia

Lodówka powinna być na tyle duża, by bez problemu pomieścić wszystkie produkty. Warto jednak pamiętać, że większa lodówka zużyje nieco więcej prądu. Nie ma potrzeby kupować urządzenia dużo większego, niż potrzebują domownicy.

  • System „No Frost”

Lodówka, na której nie osadza się szron, to lodówka skuteczniej chłodząca. Co za tym idzie – nieco bardziej oszczędna.

  • Alarm otwartych drzwi

Osobom, którym zdarza się nie domknąć lodówki, może się przydać system ostrzegania o niedomkniętych drzwiczkach.

Energooszczędne użytkowanie

Nawet najbardziej energooszczędna lodówka klasy A+++ (a istnieją już takie, które przekraczają tę klasę), nie będzie opłacalna, gdy domownicy nie przyswoją pewnych zasad. Przede wszystkim, żadnej lodówki nie wolno zostawiać niedomkniętej ani bardzo często otwierać. Także wstawianie do niej gorących potraw będzie wiązało się z nieuniknionym przepłacaniem za prąd. Lodówka nie powinna też być ustawiona w ciepłym miejscu, takim jak okolice grzejnika lub często używanego piekarnika. Będzie przez to zmuszona stale czerpać duże ilości energii w celu przywrócenia pożądanej temperatury.

Dodaj komentarz