Jak oszczędzać energię?

 

Jako oszczędzać energię i mniej płacić?

Współczesny człowiek coraz więcej uwagi przywiązuje do kwestii ochrony środowiska naturalnego. Wiemy już, że to od naszej dbałości o planetę zależy los przyszłych pokoleń, a nieodnawialne źródła energii w pewnej chwili się wyczerpią – lepiej więc je oszczędzać. Oszczędność energii elektrycznej jest zresztą istotna nie tylko z uwagi na dobro środowiska, lecz również i nasze własne – w końcu postępując w ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić na rachunkach. Nie wszyscy jednak wiedzą co mogą konkretnie zrobić, żeby uzyskać pozytywną, widoczną zmianę. Jak oszczędzać energię elektryczną w domu?

Oszczędzanie energii elektrycznej – od czego zacząć?

Wielu osobom wydaje się, że by zmniejszyć rachunki wystarczy jedynie krócej świecić światło wieczorami, albo szybciej zamykać lodówkę, gdy coś z niej wyciągamy. Oczywiście, bezsprzecznie są to pomysły na oszczędność energii, jednak warto sobie uświadomić, że nie oznacza ona wcale samego prądu, lecz również i na przykład ciepło. W końcu pewna energia musi zostać użyta do jego zapewnienia – ma to więc szczególne zastosowanie w zimie. Energia to jednak także i woda – używamy przecież często wody do jej wytworzenia. Zatem dbałość o mniejsze rachunki i o ekologię musi być kompleksowa – inaczej nie na wiele się zda.

Sposoby oszczędzania energii elektrycznej

Jak oszczędzać energię w domu? Zaczynając od dokładnego naprawienia wszystkich uszkodzonych sprzętów – na przykład cieknący kran to strata wody, a nieszczelne okna to strata ciepła. Warto również zamienić wszystkie możliwe sprzęty (jeśli tylko nas na to stać) na ich wersje energooszczędne. Obecnie podobnych produktów jest mnóstwo, a ich cena wciąż spada, zatem są w zasięgu portfela każdej rodziny. To inwestycja w przyszłość, na którą warto się skusić – przyniesie największe zmiany w rachunkach.

Następnie oszczędzanie energii w domu przenosimy na codzienne zachowanie – wyrobienie w sobie następujących nawyków:

  • odsłanianie kaloryfera jesienią i zimą, ażeby firanki czy zasłony nie utrudniały przepływu ciepła
  • zmniejszanie temperatury na noc choćby o kilka stopni
  • gaszenie światła, gdy wychodzi się z pokoju
  • gaszenie telewizora czy usypianie komputera, gdy wychodzi się z pokoju na kilka minut
  • włączenie zmywarki dopiero wówczas, gdy jest zapełniona (ewentualnie mycie naczyń w zlewie, ale nie pod bieżącą wodą)
  • zakręcanie wody, gdy myje się zęby
  • ustawianie prania na krótszy tryb pracy, jeśli zabrudzenia nie są duże
  • wstawianie prania dopiero, kiedy zbierze się więcej rzeczy
  • mycie się raczej pod prysznicem niż w kąpiel.

To tylko kilka zmian, które jednak przyniosą wielkie efekty, gdy zaczniemy naprawdę nimi żyć. Jak więc oszczędzać energię elektryczną? Zaczynając od drobnych zmian, a stopniowo przechodząc do wielkich – na przykład do montażu baterii słonecznych, czy też do zakupu specjalnego urządzenia do oszczędzania prądu elektrycznego.

Dodaj komentarz