5 kroków do obniżenia rachunków za prąd

 

Skuteczne sposoby na obniżenie rachunków za prąd

Oszczędzanie prądu nie musi wiązać się ze skrupulatnym przestrzeganiem dziesiątek zaleceń i niezbyt imponującym wynikiem. Niekiedy wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń, rozsądnie dokonać wyborów podczas zakupu sprzętów, lub wprowadzić nowe zasady, żeby odnotować widoczną obniżkę rachunków za prąd. Zacznij już teraz – choćby wprowadzając 5 prostych sposobów, realnie zmniejszających zużycie prądu w gospodarstwie domowym.

1. Wybieraj energooszczędne urządzenia

Gdy stary telewizor lub lodówka ulegną awarii, kupienie nowego sprzętu będzie bardziej oszczędne, niż naprawa. Nowoczesne sprzęty o wysokich klasach energetycznych zużywają naprawdę niewiele prądu, w porównaniu ze starszymi. Są tak zaprojektowane, by nie wykorzystywać więcej energii, niż to konieczne. Dlatego warto systematycznie, krok po kroku wymienić je na nowe. Od czego zacząć? Najlepiej od lodówki – jest włączona bez przerwy i odpowiada nawet za 30% wykorzystywanego w mieszkaniu prądu. Choć urządzenie klasy A++ czy też A+++ kosztuje sporo, oszczędności są zaskakujące.

2. Oducz się zostawiania komputera w trybie stand by

Idąc na zakupy, spacer z psem lub nawet udając się na nocny spoczynek, wiele osób po prostu zamyka laptop, zamiast go wyłączyć. Warto uświadomić sobie, że pozostawienie trybu stand by wiąże się z ciągłym zużyciem energii elektrycznej przez urządzenie. Cztery używane w domu urządzenia stale pozostawiane w trybie czuwania, to rachunek wyższy nawet o 100 złotych w skali roku. O wiele przyjemniej będzie dołożyć te pieniądze na przykład do puli przeznaczonej na rodzinne wakacje.

3. Dla nocnych marków – zmień taryfę

Warto również przyjrzeć się swojej taryfie na prąd. Taryfa dwustrefowa, zwana też nocną lub weekendową, zakłada odmienne ceny prądu w zależności od pory dnia, w której jest on używany. Osoby, które lubią nocą pracować przy komputerze, a wszystkie prace domowe z użyciem sprzętów wykonują w weekendy, sporo zaoszczędzą na tym rozwiązaniu. W takich ofertach prąd jest zwykle tańszy od godziny 23 do 6 rano, a także we wszystkie soboty i niedziele.

4. Zastanów się, czy potrzebujesz elektrycznego czajnika

Elektryczny czajnik w domu osoby, która często pije kawę i herbatę, to prawdziwy pożeracz prądu. Komfort związany z zagotowaniem wody w dwie minuty kosztuje cię naprawdę sporo. Jeśli posiadasz kuchenkę gazową, rozważ wymianę czajnika na tradycyjny – gaz jest ciągle dużo tańszy, niż prąd, dlatego częste gotowanie wody będzie mniej kosztowało. Warto też kontrolować ilość zagotowywanej za każdym razem wody. Zamiast wypełniać czajnik prawie do oporu, wlej tyle, ile potrzebujesz, by zalać kawę lub herbatę.

5. Nie otwieraj za często piekarnika i lodówki

Częste otwieranie drzwiczek lodówki ot tak, by „zobaczyć, co jest do jedzenia”, to także kosztowny nawyk. W ten sposób utrudniasz lodówce pracę – za każdym razem musi zużyć sporo prądu, by wrócić do pożądanej temperatury. Podobnie jest z piekarnikiem. Większość z  nich posiada szybkę i światełko, jednak to nie zniechęca do otwierania i sprawdzania, jak piecze się potrawa i czy jest już odpowiednio rumiana.

Te sposoby, choć mogą się wydawać proste, a nawet banalne, mogą realnie obniżyć rachunki za prąd. Przeprowadź eksperyment – stosuj je przez jakiś czas i porównaj kwoty do zapłaty.

Dodaj komentarz